Modnie czy wygodnie

Jak ubrać dziecko do przedszkola

Posyłając dziecko do przedszkola, odpowiedzmy sobie na początku na pytanie, po co dziecko idzie do przedszkola? Krótko mówiąc idzie tam, aby się bawić, biegać, skakać, zdobywać nowe doświadczenia. Najbardziej lubiana i najczęściej stosowana aktywność w przedszkolu to zabawy ruchowe. Zdrowo rozwijające się dziecko instynktownie odczuwa potrzebę intensywnego ruchu, a właśnie ta aktywność najefektywniej pobudza i rozwija ściśle ze sobą połączone sfery fizyczne i psychiczne dziecka. Dlatego tak ważne jest to, jak nasza pociecha jest ubrana. I tutaj pojawiają się najistotniejsze dwa problemy: dziecko ubrane niewygodnie oraz dziecko ubrane za ładnie. Posyłając dziecko do przedszkola szczególnie zwróćmy uwagę na plan zajęć, zabawy edukacyjne, posiłki oraz przy wyborze stroju kierujmy się przede wszystkim wygodą  naszego dziecka. Nie ograniczajmy mu swobody ruchu.

Wygoda i swoboda ruchu są niezwykle ważne np.:

  • podczas korzystania z toalety  (dzieci swoje potrzeby sygnalizują w ostatniej chwili, w sytuacji gdzie dziecko, ma na sobie dżinsowe spodnie, zapinane na metalowy guzik, suwak, (na ogół trudno się rozpinają) to przy takiej nerwowej sytuacji, gdzie sam nie może sobie poradzić często kończy się to zmoczeniem.
  • podczas spożywania posiłków (nie ma nic gorszego jak obawa dziecka, że pobrudzi piękną bluzeczkę czy sukienkę (a to przytrafić może się każdemu). Dziecko płacze bo martwi się „że mama pokrzyczy”…)
  • podczas zabaw i zajęć edukacyjnych (dzieci są niezwykle ruchliwe: skaczą, biegają, tańczą i kucają. Sztywne materiały np. dżinsy uniemożliwiają dziecku pełną swobodę podczas tych aktywności, jak również źle wpływają na zdrowie naszych dzieci. Podczas zajęć malowania rysowania, budowania…, ostatnią rzeczą o jakiej dziecko powinno myśleć to jest jego strój, że się pobrudzi)

Pamiętajmy! strój Przedszkolaka powinien być: swobodny, czysty i estetyczny, aby jego noszenie sprawiało dziecku  przyjemność. Dzieci w przedszkolu uczą się m.in. samodzielności w ubieraniu, dlatego nie utrudniajmy im tej nauki poprzez zakładanie zbyt skomplikowanych strojów (dla małego dziecka) – trudnych do samodzielnego założenia.

Pamiętajmy, także o bezpieczeństwie dziecka. Wystrzegajmy się za luźnych za dużych ubrań, za długich nogawek oraz rękawów. Biżuterie, dodatki zostawmy na specjalne okazje.

Praktyczne rady jak ubrać dziecko do przedszkola:

  • Spódniczki, spodenki najlepiej na gumce- unikajmy guzików, suwaków, pasków, szelek. 
  • Sukienki, koszule zostawmy na specjalne okazje, na co dzień liczy się wygoda.
  • Ubrania powinny być dopasowane do dziecka, nie za duże i nie za małe.
  • Buty zarówno na spacer jak i na zmianę nie powinny być; ani za małe, ani za duże najlepiej zapinane na rzepy lub wsuwane, aby dziecko mogło poradzić sobie z ich założeniem.

Wybierając ubrania dla przedszkolaka pamiętajmy, że nie ważna jest elegancja tylko wygoda i swoboda, aby dziecko mogło poradzić sobie w toalecie, przy wyjściu na spacer jak i swobodnie siedzieć i poruszać się.

 

Opracowała: Małgorzata Górecka

 

Literatura:

1.Materiały szkoleniowe